Każdy, kto chociażby w minimalnym stopniu interesuje się zdrowym odżywianiem, z pewnością zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę w codziennej diecie pełnią owoce i warzywa. Większość z nas spożywa je każdego dnia w różnych formach, np. gotowanej, duszonej, a niekiedy również pieczonej. Dla miłośników zdrowego odżywiania, szokująca może być informacja, że dieta raw nie dopuszcza żadnej z tych form. Na czym polega ten model żywienia i czy warto zacząć odżywiać się zgodnie z zasadami raw? Zapraszamy do lektury!
Podstawy diety raw
W diecie raw food (można również zetknąć się z nazwą witarianizm), niedopuszczalne jest spożywanie produktów, które zostały przetworzone w temperaturze powyżej 40°C. Dlaczego właśnie tyle? Twórcy diety raw podkreślają, że przy tej wartości rozpoczyna się proces denaturacji, czyli nieodwracalnej zmiany struktury białek. Ich zdaniem, proces ten może mieć niekorzystne skutki dla zdrowia. Dodatkowo, obróbka żywności w wysokiej temperaturze prowadzi do utraty cennych witamin. Z tego względu, twórcy diety raw zalecają rezygnację z produktów poddanych obróbce termicznej na rzecz surowej żywności w postaci owoców, warzyw, nasion, orzechów oraz olejów tłoczonych na zimno. Więcej informacji na temat prawidłowego przygotowywania posiłków w diecie raw wraz z przykładowymi przepisami możesz znaleźć pod tymi linkami: https://www.medicalnewstoday.com/articles/7381#food-preparation oraz https://www.webmd.com/diet/a-z/raw-foods-diet.
Dieta raw. Jak zacząć?
Zasady diety raw food są bardzo restrykcyjne i wykluczają z codziennego menu bardzo wiele produktów. Na tej diecie niedozwolone są gotowane owoce i warzywa, gotowane lub pieczone mięso, a nawet produkty zbożowe takie jak ryż, makaron czy chleb. Mało tego, konieczna jest również eliminacja pasteryzowanych soków, olejów rafinowanych, kawy czy herbaty. Jeśli chcesz stosować dietę raw, musisz także zrezygnować z alkoholu.
Dieta raw. Co jeść?
W tym modelu żywienia dozwolone są wszystkie produkty naturalne, które nie zostały poddane obróbce cieplnej. Mogą to być nie tylko owoce i warzywa, ale również nasiona, orzechy, oleje tłoczone na zimno, surowe mięso i ryby. W diecie raw można również spożywać produkty poddane fermentacji, np. kiszoną kapustę czy ogórki, a także przygotowane soki ze zmiksowanych owoców oraz warzyw.
Czy dieta raw jest zdrowa?
Jak już wspomnieliśmy, dieta raw należy do restrykcyjnych modeli odżywiania. Uniemożliwia spożywanie wielu produktów, które kryją w sobie bogactwo składników odżywczych. Konsekwencją może być niedobór ważnych dla zdrowia witamin i minerałów. Niektóre składniki odżywcze, np. likopen oraz beta karoten, są lepiej przyswajalne przy wysokiej temperaturze. Warto jednak podkreślić, że dieta raw ma również swoje zalety. Surowe warzywa są znacznie bogatsze w witaminy i minerały, niż warzywa gotowane czy duszone. Kolejną zaletą tej diety jest obniżenie ciśnienia krwi oraz niższe stężenie hemoglobiny glikowanej, co redukuje ryzyko niebezpiecznych dla zdrowia chorób takich jak nadciśnienie oraz cukrzyca.
Czy dieta raw food odchudza?
Dieta oparta na surowych produktach jest niskokaloryczna i lekkostrawna, co przekłada się na szybką utratę kilogramów. Należy jednak mieć na uwadze, że po powrocie do standardowego odżywiania, zgubione kilogramy mogą równie szybko powrócić. Do diety raw należy zatem podchodzić z rozsądkiem i dużą dozą ostrożności.
Wasza Ola:)